Worldvision Q1-2025: Difference between revisions
Appearance
No edit summary |
|||
| Line 984: | Line 984: | ||
! scope="col" | Points | ! scope="col" | Points | ||
|- | |- | ||
| 01 | |||
| {{BIH}} | |||
| [[:en:Breskvica|Breskvica]] | |||
| Turbo I Folk | |||
| Serbian | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 02 | |||
| {{IRL}} | |||
| [[:en:Teddy Swims|Teddy Swims]] | |||
| Bad Dreams | |||
| English | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 03 | |||
| {{USA}} | |||
| [[:en:Hanna Ferm|Hanna Ferm]], [[:en:Maia Wright|Junie]] | |||
| Välkommen Åter | |||
| Swedish | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| 04 | | 04 | ||
| Line 994: | Line 1,016: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| 05 | |||
| {{NOR}} | |||
| Alexander Eder | |||
| Julia & Romeo | |||
| German | |||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
| 06 | |||
| {{CUB}} | | {{CUB}} | ||
| [[:en:Camilla Cabello|Camilla Cabello]] | | [[:en:Camilla Cabello|Camilla Cabello]] | ||
| Line 1,002: | Line 1,032: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 07 | ||
| {{ | | {{ALB}} | ||
| | | Jemina | ||
| | | Ihmishirviö | ||
| | | Finnish | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 08 | ||
| {{GBR}} | | {{GBR}} | ||
| [[:en:Calum Scott|Calum Scott]] | | [[:en:Calum Scott|Calum Scott]] | ||
| Line 1,026: | Line 1,048: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 09 | ||
| {{ | | {{LBN}} | ||
| [[:en: | | [[:en:Snow Wife|Snow Wife]] | ||
| | | Crazy | ||
| | | English | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| 10 | |||
| {{NZL}} | |||
| | | [[:en:Tam (singer)|Tam]] | ||
| {{ | | Samo Ne Ovde | ||
| [[:en: | | Serbian | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 11 | ||
| {{ | | {{ESP}} | ||
| | | Grant Knoche | ||
| | | Talk | ||
| | | English | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 12 | ||
| {{ | | {{PRT}} | ||
| | | [[:en:Tommee Profitt|Tommee Profitt]] x [[:en:Sam Tinnesz|Sam Tinnesz]] x Brooke | ||
| | | Forbidden Fruit | ||
| English | | English | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 13 | ||
| {{ | | {{KAZ}} | ||
| [[:en: | | [[:en:Marina Diamandis|Marina]] | ||
| | | Cuntissimo | ||
| English | | English | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 14 | ||
| {{KOR}} | | {{KOR}} | ||
| Annete Pfab | | Annete Pfab | ||
| Line 1,076: | Line 1,096: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 15 | ||
| {{ | | {{ITA}} | ||
| | | [[:en:Alfa|Alfa]] | ||
| | | Il filo rosso | ||
| | | Italian | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| 16 | |||
| {{CHN}} | |||
| | | [[:en:Lexie Liu|Lexie Liu]] | ||
| {{ | | Pop Girl | ||
| | | English | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 17 | ||
| {{ | | {{SWE}} | ||
| [[:en: | | [[:en:Molly Sandén|Molly Sandén]] | ||
| | | Hålla mig | ||
| | | Swedish | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 18 | ||
| {{BRA}} | | {{BRA}} | ||
| [[:en:Faouzia|Faouzia]] | | [[:en:Faouzia|Faouzia]] | ||
| Line 1,110: | Line 1,128: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| 19 | |||
| {{ISR}} | |||
| Angelo St-Ange | |||
| Si j'y arrive pas ( If I can't ) | |||
| French | |||
| | | | ||
| {{ | | | ||
| [[:en: | |- | ||
| | | 20 | ||
| {{JPN}} | |||
| [[:en:Jeon Somi|Jeon Somi]] | |||
| Ice Cream | |||
| English | | English | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 21 | ||
| {{ | | {{FRA}} | ||
| [[:en: | | [[:en:Jade Thirlwall|Jade]] | ||
| | | [[:en:FUFN (Fuck You for Now)|FUFN]] | ||
| | | French | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 22 | ||
| {{HUN}} | | {{HUN}} | ||
| Benjamin x BESS | | Benjamin x BESS | ||
| Line 1,134: | Line 1,160: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 23 | ||
| {{ | | {{DEU}} | ||
| | | Flore | ||
| | | Monster | ||
| English | | English | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 24 | ||
| {{ | | {{CAN}} | ||
| | | [[:en:David Kushner (singer-songwriter)|David Kushner]] | ||
| | | Humankind | ||
| | | English | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 25 | ||
| {{ | | {{THA}} | ||
| | | ALALA | ||
| | | Bored Game | ||
| | | Thai, English | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 26 | ||
| {{ | | {{CYP}} | ||
| [[:en: | | [[:en:Rebecca Black|Rebecca Black]] | ||
| | | Trust | ||
| English | | English | ||
| | | | ||
| | | | ||