2,899
edits
No edit summary |
(→Voting) |
||
Line 564: | Line 564: | ||
=== Split Results === | === Split Results === | ||
{|style="width: 99%;" | |||
|style="width: 55%;"| | |||
{| class="wikitable plainrowheaders" | {| class="wikitable plainrowheaders" | ||
! colspan="7" |Split results (Grand Final) | ! colspan="7" |Split results (Grand Final) | ||
Line 770: | Line 772: | ||
| {{GBR}} | | {{GBR}} | ||
| 10 | | 10 | ||
|} | |||
|style="width: 45%;"| | |||
{| class="wikitable plainrowheaders" | |||
! colspan="9" |Detailed vote from the rest of the world | |||
|- | |||
! scope="col" |Place | |||
! scope="col" |Country | |||
! colspan="2" scope="col" |Points | |||
! scope="col" |[[File:Col-icon.png|24px]]</br>AP | |||
! scope="col" |[[File:Aut-icon.png|24px]]</br>LM | |||
! scope="col" |[[File:Aus-icon.png|24px]]</br>JM | |||
! scope="col" |[[File:Nld-icon.png|24px]]</br>JG | |||
! scope="col" |[[File:Rus-icon.png|24px]]</br>FK | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 1 | |||
| {{SMR}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 2.8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 1 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 4 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 4 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 3 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 2 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 2 | |||
| {{GRC}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 6.2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 15 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 4 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 3 | |||
| {{SWE}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 7.0 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 7 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 11 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 4 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 3 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 4 | |||
| {{MKD}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 7 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 7.2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 4 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 13 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 6 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 11 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 5 | |||
| {{ISR}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 6 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 8.8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 11 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 14 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 17 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 1 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 1 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 6 | |||
| {{DNK}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 5 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 9.0 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 3 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 14 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 11 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 7 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 7 | |||
| {{JPN}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 4 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10.0 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 3 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 23 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 8 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 8 | |||
| {{ESP}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 3 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10.2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 14 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 6 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 1 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 15 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 15 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 9 | |||
| {{AUS}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10.8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 6 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 16 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 20 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 10 | |||
| {{CAN}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 1 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 11.8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 16 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 18 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 9 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 7 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 9 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 11 | |||
| {{SRB}} | |||
| rowspan="14" scope="row" style="text-align:center;" | | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12.2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 19 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 1 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 6 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 17 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 18 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 12 | |||
| {{HUN}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12.2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 3 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 13 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 21 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 13 | |||
| {{NOR}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12.2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 13 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 21 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 9 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 14 | |||
| {{PRT}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 13.0 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 17 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 20 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 11 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 5 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 15 | |||
| {{USA}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 13.4 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 15 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 15 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 5 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 16 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 16 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 16 | |||
| {{NLD}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 13.8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 9 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 17 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 19 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 5 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 19 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 17 | |||
| {{MNE}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 14.2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 23 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 5 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 7 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 14 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 22 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 18 | |||
| {{THA}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 14.8 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 5 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 21 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 16 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 18 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 14 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 19 | |||
| {{KOR}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 15.6 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 18 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 22 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 20 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 6 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 20 | |||
| {{KAZ}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 16.6 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 22 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 7 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 20 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 21 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 13 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 21 | |||
| {{GBR}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 17.0 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 13 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 19 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 22 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 19 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 12 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 22 | |||
| {{HRV}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 17.2 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 20 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 9 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 18 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 22 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 17 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 23 | |||
| {{CHN}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 21.0 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 24 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 10 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 24 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 24 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 23 | |||
|- | |||
! scope="row" style="text-align:center;" | 24 | |||
| {{LBN}} | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 23.0 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 21 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 24 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 23 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 23 | |||
| scope="row" style="text-align:center;" | 24 | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits